22 lutego, 2025

„Rosnąca liczba szczurów w miastach: Jak ocieplenie klimatu sprzyja ich rozmnażaniu”

"Rosnąca liczba szczurów w miastach: Jak ocieplenie klimatu sprzyja ich rozmnażaniu"

Wzrost populacji szczurów w miastach: wpływ globalnego ocieplenia i urbanizacji

Prognozy dotyczące wpływu globalnego ocieplenia coraz częściej wskazują, że wiele gatunków szkodników będzie rozwijać się w cieplejszym klimacie. Najnowsze badania przeprowadzone w 16 dużych miastach na całym świecie potwierdzają, że populacje szczurów rosną najszybciej w miejscach, gdzie średnie temperatury wzrastają najsilniej.

Metody badawcze i analiza danych o szczurach

Oszacowanie liczby szczurów w miejskim środowisku jest wyjątkowo trudne. Zamiast tego, zespół badawczy pod kierownictwem Jonathana Richardsona z University of Richmond w Wirginii, skupił się na analizie liczby zgłoszeń dotyczących szczurów, które zostały zarejestrowane przez władze miejskie. W Stanach Zjednoczonych tego rodzaju dane są często publicznie dostępne, a w przypadku innych krajów, takich jak Japonia, Holandia czy Kanada, badacze bezpośrednio kontaktowali się z lokalnymi urzędami w celu pozyskania informacji.

Badanie objęło miasta, dla których dostępnych było co najmniej siedem lat danych oraz gdzie metody zbierania tych informacji nie uległy zmianie. Ostatecznie zebrano dane dla 13 miast w USA oraz dla Tokio, Amsterdamu i Toronto. Analiza ujawniła różnice w trendach dotyczących populacji szczurów: w Nowym Orleanie, Louisville (Kentucky) oraz Tokio liczba szczurów maleje, w Dallas i St. Louis pozostaje stabilna, a w pozostałych 11 miastach, takich jak Waszyngton, San Francisco, Toronto, Nowy Jork i Amsterdam, populacje szczurów szybko rosną.

Czynniki wpływające na wzrost populacji szczurów

Naukowcy zbadali różne czynniki, które mogą tłumaczyć te trendy. Najsilniejszy związek zaobserwowano pomiędzy wzrostem średniej temperatury w ciągu ostatniego stulecia a wzrostem populacji szczurów. Kolejnym istotnym czynnikiem była urbanizacja, oceniana na podstawie zdjęć satelitarnych, a następnie gęstość zaludnienia. Co ciekawe, poziom Produktu Krajowego Brutto (PKB) miast nie miał istotnego wpływu na te zmiany.

W miastach o chłodniejszym klimacie liczba szczurów zwykle spada zimą i osiąga szczytowe wartości latem. Jednak w miarę wzrostu temperatur globalnych te sezonowe wahania są coraz mniej zauważalne, co prowadzi do ogólnego wzrostu liczby szczurów. Większa populacja tych gryzoni oznacza również większe ryzyko rozprzestrzeniania się chorób przenoszonych przez szczury, takich jak leptospiroza (znana również jako choroba Weila).

Strategie ograniczania populacji szczurów

Wyniki badań jednoznacznie wskazują, że miasta muszą podjąć bardziej zdecydowane działania w celu kontrolowania populacji szczurów, zwłaszcza w kontekście globalnego ocieplenia. Kluczową rolę odgrywa tutaj ograniczenie dostępu szczurów do pożywienia. Jak podkreśla Richardson, zabezpieczanie odpadów spożywczych i ich odpowiednia utylizacja to najskuteczniejsze środki w walce z populacją tych gryzoni. Przykładem może być Nowy Jork, gdzie w niektórych dzielnicach wprowadzono pilotażowe programy mające na celu ograniczenie dostępności resztek jedzenia dla szczurów. Efekty tych działań są już zauważalne, a liczba szczurów w tych rejonach zaczęła spadać.

Wnioski na przyszłość

Zjawisko rosnącej populacji szczurów w miastach podkreśla, jak ważne jest, aby strategie zarządzania miejskiego uwzględniały zmiany klimatyczne. W miarę jak globalne ocieplenie będzie postępować, miasta będą musiały inwestować w jeszcze bardziej zaawansowane rozwiązania, by skutecznie radzić sobie z wyzwaniami wynikającymi z rosnącej obecności tych szkodników.