Wpływ sonaru wojskowego na zachowania społeczne delfinów
Wpływ sonarów na delfiny – badania nad ochroną morskich ssaków
Dźwięk odgrywa kluczową rolę w życiu delfinów. Służy im do komunikacji oraz nawigacji, a jakiekolwiek zakłócenia w tym zakresie mogą negatywnie wpłynąć na ich naturalne zachowania. Z tego powodu SEA, firma zajmująca się badaniami ochrony środowiska morskiego, we współpracy z Marynarką Wojenną Stanów Zjednoczonych, podjęła się badań nad tym, jak sonary, podobne do tych stosowanych na okrętach wojskowych, wpływają na zachowanie dużych grup delfinów.
Sonary i ich wpływ na morskie ssaki
Sonary, które wykorzystują fale dźwiękowe do wykrywania obiektów i struktur podwodnych, są stosowane od wielu dekad. Mimo tego, wciąż istnieje wiele pytań dotyczących tego, dlaczego pewne typy sonarów oddziałują na delfiny w szczególnie szkodliwy sposób. Również niektóre gatunki delfinów wydają się bardziej wrażliwe na działanie tych systemów niż inne. Jak zauważa Brandon Southall, główny badacz i przedstawiciel SEA: „Wciąż pozostają pytania o to, dlaczego niektóre typy sonarów są bardziej szkodliwe oraz dlaczego pewne gatunki są bardziej wrażliwe na ich działanie”.
Zachowanie delfinów pod wpływem sonarów
Aby zrozumieć, jak sonary wpływają na delfiny, zespół badawczy monitorował reakcje grup delfinów w pobliżu wybrzeży Kalifornii. Sonary były zanurzane w wodzie za pomocą śmigłowców wojskowych w wyznaczonych miejscach. Wyniki badań pokazały, że te morskie ssaki potrafią wykrywać sygnały sonarów i reagować na nie na różne sposoby. Delfiny zmieniały swoje zachowanie, m.in. sposób komunikacji, prędkość poruszania się czy odległości między członkami stada.
Jak twierdzi Southall, badania wykazały, że „te zwierzęta potrafią wykrywać i odpowiadać na tego typu sygnały w różnorodny sposób, między innymi przez zmianę sposobu komunikacji, ruchu, prędkości oraz dystansu między sobą”. Badacze mają nadzieję, że wnioski z tych badań pomogą w przyszłości zminimalizować negatywne skutki działania sonarów na delfiny i inne morskie ssaki, a także przyczynią się do lepszej ochrony ich delikatnych ekosystemów.
Znaczenie wyników badań dla przyszłości ochrony delfinów
Badania te są szczególnie ważne w kontekście globalnych działań mających na celu ochronę zwierząt morskich, które są narażone na różnego rodzaju zagrożenia związane z działalnością człowieka. Oprócz zanieczyszczeń czy zmian klimatycznych, dźwięki generowane przez statki i okręty wojskowe stanowią poważny czynnik stresogenny dla delfinów, które w dużej mierze polegają na echolokacji do nawigacji i poszukiwania pożywienia. Dlatego każda forma negatywnego oddziaływania dźwięków na ich życie jest niepokojąca i wymaga dalszych badań.
Podsumowując, badania prowadzone przez SEA i Marynarkę Wojenną Stanów Zjednoczonych stanowią ważny krok w zrozumieniu, jak działalność człowieka wpływa na ekosystemy morskie. Zebrane dane mogą być wykorzystane do opracowania strategii, które pozwolą na zminimalizowanie szkodliwego oddziaływania sonarów na delfiny i inne morskie ssaki w przyszłości.