Hasbro Sprzedało Zasoby z Archiwów Power Rangers za Jedynie 3,3 Miliona Dolarów
Wielka aukcja pamiątek „Power Rangers” – sukces czy kontrowersja?
Nie trzeba być zagorzałym fanem kultowego serialu „Power Rangers”, aby poczuć ukłucie nostalgii i smutku na wieść o ostatniej aukcji, podczas której Hasbro sprzedało ogromną kolekcję kostiumów, rekwizytów i innych pamiątek związanych z 30-letnią historią tej popularnej serii. Wydarzenie to wywołało wiele emocji, zarówno wśród fanów, jak i byłych członków obsady, którzy postrzegali tę sprzedaż jako przejaw braku szacunku wobec dziedzictwa franczyzy.
Kontrowersje wokół aukcji
Zamiast zachować pamiątki z „Power Rangers” dla przyszłych pokoleń, przekazać je osobom zaangażowanym w produkcję serialu lub zorganizować sprzedaż na cele charytatywne, Hasbro postawiło na typową aukcję komercyjną. Współorganizowana przez Heritage Auctions, była przedstawiana jako „największa i najbardziej kompleksowa kolekcja pamiątek z 'Power Rangers’ w historii”. Obejmowała przedmioty od klasycznej serii „Mighty Morphin Power Rangers” po najnowszy sezon „Power Rangers Cosmic Fury”, który miał swoją premierę w zeszłym roku. Aukcja przyniosła ponad 13 milionów złotych, a według informacji prasowych, rywalizacja o najcenniejsze przedmioty była niezwykle zacięta.
Najdroższe przedmioty: broń, zbroje i miniatury
Głównym hitem aukcji był Cosmic Blaster, broń używana przez drużynę w serialu „Power Rangers Cosmic Fury” z 2023 roku, która łączy w sobie dinozaurowe moce wszystkich pięciu Rangersów. Broń, mierząca aż 2 metry długości, została sprzedana za zawrotną kwotę 385 tysięcy złotych. Ta charakterystyczna broń jest jednym z najważniejszych rekwizytów najnowszej serii i cieszyła się ogromnym zainteresowaniem kolekcjonerów.
Innym cennym przedmiotem, który trafił pod młotek, była miniatura filmowa Astro Megaship/Astro Megazord, która pojawiła się w serialu „Power Rangers in Space” z 1998 roku. Filigranowy model, używany do efektów specjalnych, sprzedano za 209 tysięcy złotych.
Kostiumy bohaterów – symbole nostalgii
Kostiumy Rangersów również wywołały ogromne emocje wśród kupujących. Szczególnie wyróżniał się strój Zielonego Ranger’a, noszony przez zmarłego Jasona Davida Franka w latach 1993–1995 podczas emisji „Mighty Morphin Power Rangers”. Ten symboliczny element historii serialu osiągnął cenę 132 tysięcy złotych. Również kostiumy innych Rangerów cieszyły się dużym zainteresowaniem – strój Żółtej Rangerki został sprzedany za 105 tysięcy złotych, natomiast strój Różowej Rangerki za 99 tysięcy złotych.
Co dalej z „Power Rangers”?
Przyszłość „Power Rangers” wydaje się dziś niepewna. Chociaż seria przez dekady była jednym z filarów popkultury, obecnie nie wiadomo, czy Hasbro zdecyduje się kontynuować jej obecny format, czy też postawi na całkowity reboot oparty na nowych pomysłach. Bez względu na decyzję, przyszłe produkcje będą wymagały stworzenia zupełnie nowych kostiumów i rekwizytów, które zastąpią te, które właśnie zostały sprzedane.
Decyzja o sprzedaży pamiątek spotkała się z mieszanym odbiorem. Dla wielu fanów była to szansa na zdobycie fragmentu dzieciństwa, jednak inni krytykują Hasbro za brak szacunku wobec historii serialu. Czy „Power Rangers” znajdzie sposób, by połączyć nostalgię z nowoczesnością? Czas pokaże, jaką drogę obierze ta legendarna franczyza.