Matt Gaetz Sprzeciwia się Wielkim Firmom Technologicznym (I to Dobra Wiadomość)
W 2023 roku, podczas przesłuchania przed Komisją Sądownictwa Izby Reprezentantów, były kongresmen Matt Gaetz, który być może obejmie stanowisko Prokuratora Generalnego, postanowił przepytać przewodniczącą Federalnej Komisji Handlu (FTC), Lesę Khan. Zaskakująco, rozpoczął swoje wystąpienie od pochwał, mówiąc: „Jest Pani niezwykle inteligentną kobietą, z ogromnym wpływem na to, jak konsumenci będą w przyszłości korzystać z cyfrowego świata”. Słowa te były o tyle niespodziewane, że Gaetz jest znany raczej z kontrowersji wokół swojego życia osobistego oraz licznych śledztw dotyczących jego etyki, a nie z eleganckich przemówień w Kongresie.
Kontrowersje wokół Gaetza
Gaetz, choć wywołuje skrajne emocje, ma na swoim koncie działania, które mogą zaskoczyć jego krytyków. W przeszłości był związany z kilkoma skandalami, w tym spekulacjami dotyczącymi jego udziału w orgiach oraz oskarżeniami o pokazywanie nagich zdjęć kolegom z Kongresu. Jednak jego działalność polityczna często skupia się na krytyce wielkich korporacji technologicznych. Gaetz niejednokrotnie sprzeciwiał się własnej partii, kiedy chodziło o ograniczenie ich władzy.
Podczas przesłuchania w 2023 roku, Gaetz skupił się na temacie działań FTC względem Twittera, jednak większość swojego czasu poświęcił na chwaleniu Khan za prowadzenie działań przeciwko firmom, które według niego są „złem wcielonym”, jak np. Ring i pośrednicy danych. W przeszłości Gaetz wielokrotnie krytykował dominację wielkich firm technologicznych, co pokazał w swoim poście na X (dawniej Twitter), gdzie napisał: „Niektórzy mówią pozwać wielkie korporacje technologiczne. Ja mówię: ROZBIĆ wielkie korporacje technologiczne!”.
Walka z pośrednikami danych i firmą Kochava
Podczas przesłuchania Gaetz naświetlił sprawę przeciwko Kochava, firmie zajmującej się pośrednictwem danych. W 2022 roku FTC pozwała tę firmę za sprzedaż danych geolokalizacyjnych milionów amerykańskich telefonów komórkowych. Te dane, według pozwu, mogłyby ujawniać informacje o odwiedzinach takich miejsc jak kliniki zdrowia reprodukcyjnego, miejsca kultu religijnego, schroniska dla bezdomnych czy placówki zajmujące się uzależnieniami. „Sprzedaż tych danych umożliwia identyfikację osób, co naraża je na ryzyko stygmatyzacji, prześladowań, dyskryminacji, utraty pracy, a nawet przemocy fizycznej”, stwierdziła FTC.
Gaetz zgodził się z zarzutami wobec Kochava i wyraził swoje zaniepokojenie: „Amerykanie powinni wiedzieć, że Kochava śledzi, gdzie chodzą do kościoła, a następnie sprzedaje te dane komercyjnym firmom. To naprawdę przerażające”, powiedział. Dodał też: „Nie podobało nam się, kiedy FBI chciało infiltrować kościoły katolickie. Nie sądzę, że chciałbym, aby pośrednicy danych robili to samo”.
FBI i omijanie 4. Poprawki
Gaetz zwrócił również uwagę na to, że FBI korzysta z usług pośredników danych, aby ominąć 4. Poprawkę, chroniącą Amerykanów przed nieuzasadnionymi przeszukaniami i konfiskatą. W rządowych raportach FBI przyznało, że kupuje dane lokalizacyjne od pośredników, gdyż jest to prostsze niż uzyskanie nakazu sądowego. Gaetz podkreślił, że takie praktyki są niebezpieczne i wyraził nadzieję, że działania FTC przeciwko Kochava ustanowią odpowiedni precedens.
Gaetz w roli Prokuratora Generalnego – zagrożenie czy nadzieja?
Pytanie, które zadaje sobie wielu, brzmi: jaką politykę będzie prowadził Gaetz, jeśli zostanie Prokuratorem Generalnym? Choć jest znany z krytyki wobec wielkich korporacji, nie można zapominać, że został nominowany na to stanowisko przez Donalda Trumpa głównie ze względu na swoją lojalność wobec niego, a nie z powodu działań przeciwko wielkim firmom technologicznym. Gaetz, jako Prokurator Generalny, mógłby użyć swojej władzy, aby chronić Trumpa przed potencjalnymi postępowaniami sądowymi. Istnieje również ryzyko, że jak wielu polityków, po objęciu stanowiska nie będzie skłonny oddać zdobytej władzy.
Jednak Gaetz ma również historię poparcia działań ograniczających władzę korporacji. Był członkiem Podkomisji ds. Antymonopolowych Izby Reprezentantów, gdzie często głosował wbrew swojej partii, w tym za ustawą zwiększającą opłaty dla firm próbujących przejmować swoich konkurentów. Głosował także za zakończeniem obowiązkowych klauzul arbitrażowych w sprawach dotyczących molestowania seksualnego i napaści w miejscu pracy oraz napisał pismo popierające zakaz stosowania klauzul o zakazie konkurencji przez FTC.
Przymusowy arbitraż – problem, który zagraża konsumentom
Przymusowy arbitraż to klauzula często spotykana w regulaminach usług, z którymi stykamy się na co dzień. Zmusza ona konsumentów do rezygnacji z prawa do złożenia pozwu przeciwko firmom i zmusza ich do rozwiązywania sporów na drodze arbitrażu. W niedawnym przypadku Disney posłużył się tą klauzulą, aby uniknąć odpowiedzialności za śmierć kobiety w jednym ze swoich parków rozrywki, ponieważ wcześniej zapisała się na próbny okres subskrypcji Disney+.
Przyszłość polityczna Gaetza
Choć przyszłość Gaetza na stanowisku Prokuratora Generalnego jest niepewna, można przypuszczać, że jego polityka będzie mieszanką lojalności wobec Trumpa i prób ograniczenia władzy wielkich korporacji. W przeszłości często sprzeciwiał się on dominacji Big Tech, a także wyraźnie stwierdził: „Jeśli prawo jest niewystarczające, by powstrzymać pośredników danych przed sprzedażą informacji o miejscach kultu religijnego moich wyborców i jeśli prawo jest niewystarczające, by powstrzymać Ring od takich działań, mam nadzieję, że będziesz współpracować z nami, aby zmienić te przepisy”.
Czy Gaetz rzeczywiście stanie się głównym przeciwnikiem wielkich korporacji technologicznych, czy też jego lojalność wobec Trumpa uniemożliwi mu prawdziwe działania na rzecz konsumentów?