Czy nowoczesna sałata może być rozwiązaniem globalnego kryzysu żywnościowego?

Czy nowoczesna sałata może być rozwiązaniem globalnego kryzysu żywnościowego?

Zanurzone w tajemniczym fioletowo-czerwonym świetle, unoszące się na wodzie sałaty są niemal nie do odróżnienia od tych, które rosną na zewnątrz. Co jednak wyróżnia to uprawiane w szklarni warzywo, to fakt, że potrzebuje zaledwie jednej dziesiątej powierzchni w porównaniu z tradycyjnymi metodami upraw. Ta zaawansowana technologicznie szklarnia, zlokalizowana w Maasbree w Holandii, stanowi jedną z możliwych odpowiedzi na światowy kryzys w przemyśle spożywczym. W obliczu zmian klimatycznych i konfliktów, które ograniczają dostęp do ziemi, takie innowacyjne rozwiązania mogą okazać się kluczowe w walce o przyszłość produkcji żywności.

Fotograf Kadir van Lohuizen w swojej najnowszej książce „Food for Thought” uchwycił wyzwania, z jakimi zmaga się przemysł spożywczy. Jego praca to globalna podróż, podczas której dokumentuje różne aspekty produkcji jedzenia – od zaawansowanych technologicznie farm takich jak ta, aż po bardziej prymitywne i dystopijne sposoby hodowli, które wciąż dominują w niektórych częściach świata.

Jednym z przykładów zaawansowanych rozwiązań jest pionowa farma Plenty, zlokalizowana w Compton, w Kalifornii. To innowacyjne gospodarstwo, zajmujące zaledwie hektar powierzchni, jest w stanie wyprodukować od 1,8 do 2,3 miliona kilogramów sałaty i innych zielonych warzyw rocznie. W pełni zautomatyzowana farma, gdzie sadzenie nasion odbywa się z pomocą robotów, jest dowodem na to, że technologia może znacząco zwiększyć wydajność produkcji żywności. Realizacja tej farmy wymagała ogromnej inwestycji – około 4,4 miliarda złotych, z czego część finansowania pochodziła od Walmartu, który również sprzedaje produkty z tego gospodarstwa.

Jednak van Lohuizen nie koncentruje się wyłącznie na pozytywnych aspektach nowoczesnych technologii. Pokazuje również ciemne strony przemysłu spożywczego, zwłaszcza w regionach, gdzie dostęp do zaawansowanych technologii jest ograniczony, a tradycyjne metody produkcji coraz bardziej zawodzą w obliczu globalnych kryzysów.

Fotograf ma nadzieję, że poprzez ukazanie ogromu i złożoności przemysłu spożywczego, uda się odpowiedzieć na pytania dotyczące jego przyszłości. Jak zmieniający się klimat wpłynie na sposób, w jaki produkujemy żywność? Które z prezentowanych rozwiązań są realistyczne do wdrożenia na szeroką skalę? Wystawa „Food for Thought”, prezentująca nie tylko fotografie, ale także filmy i dźwięki z różnych zakątków świata, ma pomóc w zrozumieniu tych problemów. Wystawę można obejrzeć w Narodowym Muzeum Morskim w Amsterdamie do 5 stycznia 2025 roku.